Ersoy Tekin

Zirkonyum kaplama mı laminate veneer mi ?

Laminate veneer
Laminate veneer

Laminate veneer ve zirkonyum kaplama karşılaştırması

Zirkonyum kaplamalar ve laminate veneerlerin kendilerine göre avantaj ve dezavantajları vardır. Burada vakanın iyi değerlendirilmesi gerekir. Ön bölgede aşırı harabiyet gösteren kırık, çürük dişler varlığında lamine yapılması uygun olmayabilir. Bu durumda ya tam porselen kron ya da zirkonyum kronlar tercih edilebilir. Yine arka bölgede kırık veya çürük dişler varlığında kaplama gerekecekse dayanıklılığından dolayı zirkonyum tercih edilmelidir. Cam seramiklerin arka bölgelerde direnci zirkonyum kadar iyi değildir ve uzun vadede kırılmalara sebep olabilirler.

Laminate venerlerin avantajları ;

  • Ön bölge dişlerde ince yapısı ve camsı özelliklerinden dolayı zirkonyumlara göre daha estetiktirler
  • Dişin yalnızca ön yüzeyinde aşındırma yapıldığı için daha doku dostu bir tedavi seçeneğidir
  • Ufak dokunuşlarla dişlerde Estetik değişimler sağlanabilir

Zirkonyum kaplamaların avantajları ;

  • Dayanıklılık bakımından arka bölge dişlerde kullanılabilir
  • Tek dişten uzun köprülere kadar geniş bir kullanım yelpazesi vardır
  • Laminate kaplamalara göre daha düşük maliyetlidirler

Ömürleri ne kadardır ?

Her iki tedavi seçeneği de uygun koşullar altında yapıldıklarında uzun yıllar ağız içerisinde sorunsuz kalabilirler. Düzenli Ağız bakımı ve düzenli hekim kontrolü yapıldığı müddetçe uzun ömürlü tedavilerdir. Her ikisinin de doku uyumu oldukça iyidir.

Zrkonyum kaplamalar ile tüm çene Hollywood smile vakası

Nasıl yapılırlar ?

Hazırlık aşamaları ikisi için de benzerlik gösterir. Dijital gülüş tasarımı ile gülüş estetiği dizayn edilir. hasta ile beraber mevcut tasarım değerlendirilir ve ortak bir karar alındığında tedavi işlemine başlanılır. Lamine kaplamalarda dişin yalnızca ön yüzeyi aşındırıldığı için tedavi daha hızlı bitirilebilir. Zirkonyum kaplamalarda dişin tamamı aşındırılarak dış küçültülmüş olur. İşlem süresi daha uzundur. Genellikle de arka bölge dişlerde zirkonyum tercih edildiği için laminate veneerlerden daha uzun sürer. Dişlerde düzenleme işlemleri bittikten sonra ölçüler alınır ve daha sonra laboratuvar işlemi başlar. Toplam tedavi süresi ikisinde de aşağı yukarı aynıdır. 3 ile 7 gün arasında tedavi genellikle sonuçlandırılır.

Bakımları nasıl yapılır ?

Normal ağız bakımından farklı bir bakıma genellikle ihtiyaç duyulmaz. Eğer uzun zirkonyum köprüler varsa ağız duşları ile köprü altlarının temizlenmesi desteklenebilir.

Acılı bir işlem midir ?

Arka bölge dişlerde zirkonyum köprüler yapılacağı zaman dişlere anestezi yapılması gerekir. Anestezi işleminden sonra herhangi bir ağrı ve sızı olmaz. Hatta laminate yapılacağı zaman bazı durumlarda aşındırma olmayacağı için anesteziye de gerek yoktur.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir