Ersoy Tekin

Porselen Diş Kaplama

Porselen Diş Kaplama

Kaplama diş uygulamaları arasında yer alan ve odak malzemesi porselen içeren işlemlerin tümü porselen diş kaplama olarak adlandırılmaktadır. Çeşitli nedenlerle başvurulabilen porselen kaplamanın ayrıca türleri de bulunmaktadır. Metal destekli porselen kaplamalarla birlikte tam seramik porselen uygulamaları da mevcuttur. Hangisinin uygulanacağı konusunda hekim ve hastanın kararı birlikte etkili olmaktadır.

Uygulanışı itibariyle basit ve düşük maliyetli olması nedeniyle porselen kaplama için gelen ilgi giderek artmaktadır. Ek olarak kullanım ömrünün uzun olması da tercih edilirliğini destekleyen önemli bir etkendir. Kişiye özel olarak üretilen kaplamaların üretimi 4-6 gün sürebilmektedir. Bu nedenle porselen kaplama işlemi tek seansta sonuçlanmamaktadır.  Ayrıca tedavi süresince hekim tarafından hastaya bir de geçici diş sağlanır.

Porselen Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Muayene ile başlayan porselen diş kaplama işleminin adımları birkaç seans halinde yönetilir. Hekim tarafından öncelikli olarak dişlerin muayene edilmesi ve kaplama için uygunluğu kontrol edilmelidir. Kimi diş grupları eğik, çarpık veya şekilsiz olabileceğinden kaplama öncesinde bazı işlemler gerekebilmektedir. Bunlar arasında dişlerin törpülenmesi veya kesilmesi yer alabilir.

Kaplama için hazır hale getirilen diş veya diş grubunun öncelikle temizliği gerçekleştirilir. Hem şekil hem de fonksiyonel olarak düzgün bir kaplama yapılabilmesi için bölgede atık madde veya şekilsiz diş çıkıntıları kalmaması önemlidir. Kaplamaya uygun olan dişler için ölçü alma işlemi yine hekim tarafından gerçekleştirilir.

Düzeltilen dişlerin veya eksik dişlerin yerine kaplama uygulaması yapılınca kadar geçici kaplamalar yerleştirilir. Bu sayede kişinin hayat kalitesinin düşmemesi hedeflenirken aynı zamanda bölgenin de şekli ve temizliğini koruması sağlanır.

Alınan ölçü doğrultusunda laboratuarlarda kaplama üretimi gerçekleştirilir. Kaplamalar hazır olduğunda hasta son olarak uygulama seansına davet edilir. Anestezi altında gerçekleştirilen porselen kaplama uygulaması tamamlandıktan sonra seans ve tedavi sonlandırılır. Bundan sonra yalnızca hastaya, kaplamalarını nasıl koruması gerektiği ve yeme içme düzeni hakkında rehberlik yapılmaktadır.

Porselen Kaplama Avantajları

  • Kişiye özel olarak üretilmesi nedeniyle uyumsuzluk sorunları yaşanmaz.
  • Uzun ömürlü bir uygulama olup iyi bakılan porselen kaplamalar 20 yıla kadar dayanabilir.
  • Maliyeti diğer kaplama türlerine düşük kabul edilmektedir.
  • Diş teli, aparey veya aparatlar gibi estetik olarak istenmeyen tedavilere alternatif olarak tercih edilebilir.
  • Estetik ve işlevsel olarak doğal dişlere benzer niteliktedir.

Porselen Kaplama Türleri Nelerdir?

Kişinin ağız ve diş yapısı, ten rengi, diş eti yapısı gibi faktörlere bağlı olarak uygulanacak olan porselen diş kaplama için farklı materyaller tercih edilebilmektedir.

Metal Destekli Porselen Kaplama

Yaygın olarak uygulanan bir türdür. Özellikle kaplamaların dayanıklılığı ve uzun ömrünü desteklemek amacıyla kullanılır. Kaplamanın alt noktası uygulanan metal alt yapıdan destek alınarak yapıştırılır.

Tam Seramik Porselen Kaplama

Dayanıklılık olarak tercih edilebilirliği az olmakla birlikte estetik olarak tercih edilen tür olarak ön plana çıkar. Sıkıştırılmış porselenlerin seramik halinde uygulanmasıyla gerçekleştirilir.

Zirkonyum Destekli Porselen Kaplama

Hem dayanıklı hem de estetik olmasıyla sık tercih edilen uygulamaların başında gelir. Doğal dişlere benzemeyen ve uzun ömürlü kaplamalar için destek bölgesinde metal yerine zirkonyum tercih edilir.

Laminate Veneer Porselen Kaplama

En önemli özelliği olarak dişlerin ön bölümüne uygulanması söylenebilir. Estetik olarak dişleri ve gülüşleri güzel göstermesi nedeniyle tercih edilir.

Kimler Porselen Kaplama Yaptırabilir?

  • Çürükleri dolguyla kapanamayacak durumda olanlar
  • Beyazlatma işleminden istenilen verimi alamayanlar
  • Ortodontik tel tedavisini istemeyenler
  • Eksik dişi olanlar
  • Dişlerinde eğiklik, çarpıklık gibi şekil bozukluğu olanlar

Sizler de porselen kaplama uygulamalarımızla ilgili bilgilenmek adına bizimle iletişime geçebilirsiniz. Yapılacak diş sayısı, kaplama malzemesi, ağız ve dişlerin durumu, yapılacak olan işlemler gibi etkenlere bağlı olarak değişen porselen kaplama fiyatları ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. Bunun için bizi arayabilir veya kliniğimize başvurabilirsiniz.