Ersoy Tekin

Dijital gülüş tasarımı nedir ?

dijital gülüş tasarımı

Dijital gülüş tasarımı: Teknolojinin sınırları

Dijital gülüş tasarımı ile hızla gelişen teknolojinin biyoloji ile buluşması sonucunda diş hekimliğinde yeni bir döneme girilmiştir. Özellikle görüntüleme teknolojilerinin gelişmesi, sanal ortamda kusursuz gülüş tasarımları üretilebilmesine olanak sağlamaktadır. Bu da hasta ve hekim açısından daha öngörülebilir sonuçlar ortaya çıkmasına sebep olur.

Estetik kaplamalar ile gülüşlerini değiştirmek isteyen birçok kişinin aklında şu sorular vardır.

  • Tedavi sonucunda nasıl bir estetik ortaya çıkacak.
  •  Ya yapılan kaplamaları beğenmezsen dişlerim boşuna mı kaplanmış olacak

Tüm bu soruların cevabını daha işleme başlamadan önce dijital gülüş tasarımı ile vermek mümkündür. Böylelikle tedavi sonucunda hem hasta hem doktor için sürprizlerden kaçınılmış olunur.

Dijital gülüş tasarımının Avantajları nelerdir ?

Dijital gülüş tasarımında tedavinin sonucu daha tedaviye başlamadan önce hasta tarafından görülebilir. Dişlerin rengi, formu, büyüklüğü gibi birçok faktör tedavi öncesinde değerlendirilebilir. Hasta hekimden daha büyük ya da daha küçük ya da daha keskin hatlı dişler istediğinde bunu hekime söyleyebilir. Hastaya uygun optimal estetiğin sağlanması mümkün olur. Hatta birkaç farklı gülüş tasarımı hastaya ardı ardına uygulanabilir ve hastanın bu tasarımlar arasında kıyaslama yapması sağlanabilir.

Dijital gülüş tasarımı nasıl yapılır ?

Dijital görüş tasarımında ilk işlem hastadan ağız içi kamera ile dijital ölçü alma ile başlar. Bu dijital ölçü alındıktan sonra hasta beklentileri de göz önünde bulundurularak bilgisayar destekli gülüş tasarımı yapılır. Tasarım hazırlandıktan sonra 3 boyutlu yazıcılar yardımıyla model üretimi gerçekleştirilir. Model üretildikten sonra ise artık tasarlanan gülüş hasta ağzına uygulanabilir. Bunun için herhangi bir anesteziye gerek yoktur. Dişlere hiçbir işlem yapılmadan geçici malzemeler ile acısız bir şekilde uygulanır. Uygulama yapıldıktan sonra hasta ile gülüş tasarımı üzerine değerlendirme yapılır. Dişlerin form büyüklük ve renk konularında fikir birliğine varıldıktan sonra ya tekrar bir gülüş tasarımı ya da daimi dişler için kesim aşamasına geçilir. Dijital gülüş tasarımında dişlerden minimum aşındırma yapılır. Sistemin en büyük avantajlarından biri de budur. Dişlerden ne kadar malzeme kaldırılacağı tasarım aşamasında bellidir ve gereksiz madde kaldırılması engellenmiş olur. Düzenleme işlemi bittikten sonra ölçü işlemine geçilir. Ölçü sonrası hastaya geçici dişler uygulanır ve bu seans bitmiş olur.

Dijital gülüş tasarımı ne kadar sürer ?

Dijital gülüş tasarımının avantajlarından biri de tedavi süresinin oldukça kısa olmasıdır. Tedavinin sonucunu başında görebildiğimiz için oluşabilecek tüm komplikasyonların da önüne geçmiş oluruz. Dijital gülüş tasarımı 3 – 7 gün arası sürebilmektedir. Burada vakanın zorluğu ve kaplanacak diş sayısı önemli faktördür.