Ersoy Tekin

Ağız içi kamera ve dijital ölçü

dijital ölçü nasıl alınır

Ağız içi kamera, genel diş hekimliği alanında kullanılan bir çeşit kamera sistemidir. Bu kamera sistemleri, ağız içindeki dişlere, diş etlerine ve ağız boşluğuna yakın dokulara yüksek çözünürlüklü görüntüler elde etmek için kullanılır.

Ağız içi kamera ve dijital ölçü, geleneksel silikon ölçü malzemelerinin yerine geçen teknolojik uygulamadır. Geleneksel yöntemde kullanılan ölçü kaşıkları ve ölçü maddeleri hastalarda mide bulantısına sebep olabilmektedir. 

Uygulama sırasında herhangi bir kayma olması durumunda da tekrar tekrar ölçü alınması gerekebilir. Ne kadar iyi alınırsa alınsın ağız içi kameralar kadar detay veremezler. Çünkü dijital ölçüler mikron düzeyinde hassas ve nettir. Özellikle implant üstü kaplamalarda ve estetik uygulamalarda detaylar daha önemli olduğu için dijital ölçü kullanılmalıdır. 

Dijital ölçü sonrasında yapılacak kaplamalar da yine dijital kaplamalar olacaktır. Daha az insan eli değerek üretilen bu kaplamalarda detaylar kusursuza yakındır. 

Ağız içi kamera ve dijital ölçü örneği

Ağız için kameraların kullanıldığı durumlar;

  • Zirkonyum kaplama ve lamine veneer işlemleri
  • Dikişsiz implant uygulaması için ağız içi taraması
  • Şeffaf plaklarla yapılacak ortodontik tedaviler
  • İmplant üstü kuron ve köprü protezleri
  • Gülüş tasarımı için operasyon öncesinden alınan tarama modeli
  • Genel analiz ve değerlendirme taraması

Dijital ölçüler ölçü alındıktan saniyeler sonrasında teknisyenin eline ulaşmış olur. Geleneksel silikon ölçüler fiziksel olarak transfer edildiği için zaman kaybına sebep olur. Dijital ölçüsü saniyeler içerisinde teknisyenle buluşur ve çalışma hemen başlayabilir.

Dijital ölçünün bir diğer avantajı da alınan ölçülerin ömür boyu saklanabilmesidir. Kaplamalar da dijital olarak üretildiği için ilerleyen zamanlarda kaplamalarda oluşacak sorunlarda çözüm çok daha basittir. Ölçü datası elimizde bulunduğu için kaplamanın aynısı tekrardan üretilebilir. Yurt dışında olduğunuzu düşünelim. Ön diş kaplamanız kırıldı. Bilgi vermeniz halinde siz kliniğe gelmeden kaplamanız üretilmiş bir şekilde hazır olacaktır.

Sonuç olarak, ağız içi kameralar, genel diş hekimliği ve ağız sağlığı alanında kullanılan son derece yararlı bir ekipmandır. Bu kameralar sayesinde, diş hekimleri ağız içindeki problemleri teşhis eder, ağız hijyenini izler ve tedavi sürecini takip edebilirler. 

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir