Ersoy Tekin

Ayrık Dişlere Tedavi Seçenekleri

Ayrık Dişlere Tedavi Seçenekleri

Ayrık Diş nedir ?

Ön bölge dişlerde dişlerin genişlikleri toplam çene kavsinden düşük olduğunda dişler arasında boşluklar meydana gelir. Bu boşluklar genellikle estetik problemlere sebep olur. Minimal dokunuşlarla estetiği geri kazanmak oldukça kolaydır. Genellikle dişlere herhangi bir aşındırma yapılmadan yalnızca ilave yöntemiyle tedavi sonlandırılır.

 Kompozit ile restore edilmiş diastema vakası

Ayrık diş tedavisi nasıl yapılır ?

Detaylı muayene yapıldıktan sonra hasta ile dişlerin boyutu ve genişlikleri değerlendirilir. Eğer çok büyük bir boşluk varsa ve bu boşluk tamamen kapatılacaksa dişlerin genişlikleri artabilir. Belli estetik kriterleri sağladığı müddetçe tüm boşluk kapatılır ancak çok geniş dişler oluşacaksa boşluğun bir kısmı kapatılabilir. Arada kısmen bir boşluk kalır ancak bu sayede estetik sağlanmış olur. Ortodontik tedavi ile de çok büyük boşluklar varsa boşluk küçültülür daha sonra diğer tedavi seçenekleri ile boşluklar kapatılabilir. Tedaviye başlamadan önce bu analizin yapılıp hastaya sunulması gerekir. Genellikle anestezi işlemine gerek kalmadan tedavi işlemine başlanabilir. Tedavi şekline göre bonding uygulaması için direkt dolgu işlemine geçilir. Lamine yapılacaksa ölçü alınır ve prova seansı için hasta bilgilendirilir.

Kırık ve diastema bulunan ön bölge dişlerin tedavisi

Ayrık dişler için laminate veneer

Tam seramik malzemelerden üretilen laminate veneerler ayrık dişlerin tedavisinde oldukça sık kullanılırlar. Eğer vaka uygunsa herhangi bir aşındırma yapılmadan direk ölçü işlemine geçilir ölçü alındıktan sonra laboratuvar süreçleri başlar. Dişin rengi ve formuna uygun lamine yapıldıktan sonra prova edilir ve uygun estetik sağlanmışsa diş ile lamine yapıştırılır.

Ayrık dişler için Bonding uygulaması

Ayrık dişlerde tek seansta estetik sağlamak da mümkündür. Bonding yöntemi ile gerekli analizler yapıldıktan sonra dolgu ile diş arası boşluklar kapatılır. Bu yöntemin en büyük avantajı hızlı ve ucuz olmasıdır. Diş sayısına bağlı olarak genellikle tek seansta tedavi sonuçlandırılır.

Bonding uygulaması ile diastema kapatma işlemi

Ayrık dişlere Ortodontik tedavi

Bazı durumlarda dişe herhangi bir işlem yapılmadan yalnızca ortodontik tedavi ile dişler arası boşluklar kapatılabilir. Bunun için de dişlerin analiz edilmesi ve tedavi sonucunda dişler arasında boşluk kalıp kalmayacağının değerlendirilmesi gerekir. Bazı durumlarda ortodontik tedaviden sonra da laminate veneer ya da bonding uygulaması yapılabilir. Özellikle dişler arasında boşluklar çok fazla ise öncelikle ortodonti ile boşluklar birazcık kapatılır daha sonra diğer tedavi seçenekleri ile estetik tamamlanır.